Rekonstrukce bytu na Letné

Collarch Apartment in Letná
Obývací pokoj s kuchyní; Foto: Karolína Matušková

 

REKONSTRUKCE BYTU NA LETNÉ

Místo: Praha, Česká Republika
Typ: rekonstrukce interiéru
Velikost: HPP: 100m2
Klient: nezveřejněno
Tým: COLLARCH

 

Mladá rodina hledala byt v lokalitě, kterou si zamilovala. V omezené nabídce našla částečně podkrovní byt na nároží domu v Praze-Holešovicích s nádherným výhledem na Stromovku a celou Trojskou kotlinu. Místnosti v podkroví původně sloužily jako hostinské pokoje a patřily k bytu majitele domu situovaného o patro níže. Předchozí majitel propojil několik pokojů, domovní chodbu a část půdy v obytnou jednotku s velmi atypickou rohovou dispozicí, u které nebylo zcela jisté, jestli dokáže splnit požadavky na bydlení nových vlastníků.

Spolupráce s architekty byla tedy nasnadě.

Úpravy bytu se soustředily na maximální využití složité dispozice tak, aby působila vzdušně a přehledně. Vestavný nábytek, použitý zde v hojné míře, využívá nepravidelností dispozice a tvaruje jednotlivé části bytu. Umístění kuchyně, knihovny, prádelny nebo průchozí šatny tak působí přirozeně, intutivně.

 

Collarch Kitchen
Kuchyň; Foto: Karolína Matušková
Collarch Kitchen
monumentální kuchyňský ostrůvek; Foto: Karolína Matušková

 

Kuchyňský kout je doplněn monumentálním kuchyňským ostrůvkem z masivní dubové spárovky. Jeho minimalistické provedení a nepravidelný tvar evokují umělecké, sochařské dílo umístěné v prostoru galerie. Jedná se však o velmi praktické rozšíření kuchyňské linky, kombinované s barovým, snídaňovým pultem.

 

Collarch Kitchen Karolína Matušková
kuchyň a lavice pod oknem; Foto: COLLARCH
Collarch Kitchen
kuchyň; Foto: COLLARCH
Collarch Kitchen
Kuchyň;  Foto: COLLARCH

 

Floorplan Before Reconstruction
Před rekonstrukcí

1 - vstupní hala, 2 - chodba, 3 - WC, 4 - koupelna, 5 - spíž, 6 - kuchyň, 7 - ložnice, 8 - obývací pokoj, 9 - neobytné podkroví
Floorplan After Reconstruction
po RECONSTRUkci

1 - vstup a šatna, 2 - hala, 3 - WC, 4 - koupelna, 5 - průchozí šatna, 6 - knihovna, 7 - obývací pokoj s kuchyní, 8 - ložnice, 9 - dětský pokoj

 

Collarch Interior
krb v obývacím pokoji; Foto: Karolína Matušková
Concept Model, Vojta Trocha
krb; Foto: Karolína Matušková

 

Collarch Kitchen Karolína Matušková
Detail krbu; Foto: COLLARCH
Collarch Kitchen
Detail krbu; Foto: COLLARCH
Collarch Kitchen
dveře na míru; Foto: COLLARCH

 

Obývací pokoj s kuchyní je doplněn plynovým krbem. Moderní minimalistické provedení krbu, který je spíše součástí stěny než samostatným tělesem je zakončeno kontrastujícím rustikálním prvkem: letitý, kartáčovaný smrkový trám odkazující k archetypu krbového ohniště v domě.

Část půdy, která byla dříve využita jen jako komora, je dodatečně zateplena a doplněna velkým ateliérovým oknem. Vzniká příjemný, plnohodnotný pokoj s úžasným výhledem na Prahu.

 

Collarch Interior
vestavný nábytek v hale; Foto: Karolína Matušková
Concept Model, Vojta Trocha
knihovna; Foto: Karolína Matušková

 

Collarch Kitchen Karolína Matušková
Dětský pokoj; Foto: Michal Janků
Collarch Kitchen
výhled z dětského pokoje; Foto: Collarch
Collarch Kitchen
stará vs. nová dřevěná podlaha; Foto: Collarch

 

Collarch Kitchen Karolína Matušková
starý okenní rám vs. nová dubová lavice; Foto: Collarch
Collarch Kitchen
Zaoblený roh WC; Foto: Karolína Matušková
Collarch Kitchen
ložnice; Foto: Karolína Matušková

 

Prostorná průchozí šatna umožňuje otevřené uspořádání bytu s “obíhačkou” okolo centrálního komínového tělesa s krbem, stejně jako uzavřené uspořádání, kdy se šatna s ložnicí rodičů oddělí pomocí dvojice posuvných dveří jako soukromá část bytu.

Zatímco byt ve vlastnictví investorů prošel kompletní přestavbou, společné části domu včetně fasády a oken ještě na rekonstrukci čekají. V interiéru bytu se tak setkávají nové, precizně provedené truhlářské prvky s původními omlácenými rámy a parapety špaletových oken a vytvářejí zajímavé napětí mezi současností a historií domu.

I přes komplikovaný tvar a nesourodost jednotlivých místností bytu se architektům podařilo na 100 m2 navrhnout a postavit dobře využitelný byt 3 + kk se samostatným dětským pokojem, ložnicí rodičů s přilehlou šatnou, obývacím pokoj s prostornou kuchyní a krbem, koupelnou se sprchou i vanou a zároveň všechny původní chodby v bytě dostaly svou specifickou náplň, ať už se jedná o průchozí knihovnu, šatnu nebo prádelnu.

 

Koupelna - po rekonstrukci
koupelna; Foto: Karolína Matušková
Koupelna - po rekonstrukci
sprchový kout; Foto: Karolína Matušková

 

Bathroom, Collarch
koupelna; Foto: Karolína Matušková