Rekonstrukce bytu v Hodkovičkách

Apartment Hodkovičky
foto: Alexandra Timpau

 

Rekonstrukce bytu v Hodkovičkách

 

Místo: Praha, Česká republika
Typ: rekonstrukce interiéru
Velikost: podlahová plocha bytu (GIFA): 85 m2
Klient: soukromá osoba
Tým: COLLARCH - Martin Ptáčník, Ondřej Janků

 

Publikace projektu:

archdaily_logo
domus logo
archiweb logo
archinfo

AEC Cafe logo

house dsgn

 

Cílem celkové rekonstrukce bytu bylo vytvořit klidné a neutrální pozadí pro život mladé rodiny, jež by jej následně zabydlela dle svých aktuálních potřeb a vkusu. Zadáním bylo definovat prázdný prostor, kde veškeré funkce, které se od dokončeného bytu očekávají, jsou integrovány do stěn, jež tento prostor vymezují.

Chytré elektroinstalace, úložné prostory, systémy zajišťující variabilitu umístění jednotlivých prvků v bytě, to vše je diskrétně vestavěno do materiálově a barevně vyvážené palety povrchů s přesným a minimalistickým provedením detailů, které snesou doplnění jakoukoli barevnou škálou či stylem budoucích majitelů.

 

Before Reconstruction
před rekonstrukcí
After Construction
po rekonstrukci

1 - vstup a chodba 10,8m2, 2 - kuchyně 8,5m2, 3 - obývák a jídelna 20,0m2, 4 - ložnice 11,5m2, 
5 - šatna 4,6m2, 6 - koupelna 3,8m2, 7 - WC 1,2m2, 8 - dětský pokoj 19,0m2

 

Collarch Interior Apartment Reconstruction
Vstup a chodba; Foto: Alexandra Timpau
Collarch Interior Apartment Reconstruction
ložnice a vestavný úložný prostor; Foto: Alexandra Timpau

 

Collarch Interior Kitchen
zóna kuchyně; Foto: Alexandra Timpau

 

Byt se nachází v 3. patře čtyř poschoďového typového domu z 50. let 20. století v klidné bytové zástavbě na Praze 4.

Nároky klienta na nadstandartní bydlení pro mladou rodinu a zvýšené požadavky na akustický komfort jednotlivých místností vedly k celkové rekonstrukci bytu. Došlo k očištěním od vrstev dodatečných stavebních úprav z minulosti, osekání nekvalitní omítky a vybourání nadbytečných nenosných zděných příček. Při těchto úpravách byl také odhalen systém prefabrikovaných betonových panelů stropní kontrukce, jež byly následně vyspraveny a ponechány jako výrazný estetický prvek interiéru všech nových místností.

Původní dispozice bytu byla částečně změněna a obohacena o řadu nových propojení mezi jednotlivými místnostmi, jež tvoří alternativu centrálního koridoru a zajišťují volnost pohybu a dostatek denního světla.

Minimalistický design s přesným provedením detailů a s redukovanou, ale pečlivě vybranou paletou použitých materiálů a textur stylově doplňuje původní odhalený betonový strop. Ten je od stěn bytu odsazen výraznou hlubokou spárou, která opticky zvýrazňuje jeho nerovnosti, materialitu a tíhu. Stějně jako u ostatních prvků iteriéru, i zde jde estetika ruku v ruce s praktickou funkcí. Touto spárou jsou vedeny nízkonapěťové kabely pro libovolné rozmístění hi-fi reproduktorů.

 

Collarch Interior Aparmtent
Vstup a chodba; Foto: Alexandra Timpau
Axonometrie bytu
AXONOMOTRIe - vložené nábytkové stěny

 

Osvětlení je řešeno tří-okruhovým lištovým systémem upevněným na stropě vždy ve spáře mezi dvěma nosnými panely a zajišťujícím variabilitu rozmístění svítídel dle aktuální dispozice bytu. Obvodové zdi jsou bílé, neutrální, se soklovou lištou zapuštěnou v jedné rovině s povrchem zdi. Soklové lišty jsou vyjímatelné, prostor za nimi slouží pro rozvod elektroinstalací. Středová nosná zeď tvoří dispoziční páteř celého bytu. Její přítomnost a hmotnost je podtžena povrchovou úpravou v betonové stěrce. Stejný materiál je použit i na těleso krbu, kterému propůjčuje až skulpturální charakter. Dělící příčky mezi pokoji a chodbou jsou z větší části nahrazeny skříňovým systémem se zdvojenými dveřmi, který, díky speciální truhlářské úpravě, velmi kvalitně akusticky izoluje jednotlivé místnosti mezi sebou a zároveň zajišťuje požadované množství úložných prostor v bytě.

Toto řešení předpokládá absenci dalšího, volně stojícího nábytku pro ukládání věcí a dovoluje majitelům ponechat byt vzdušný a prázdný. Svrchní viditelnou vrstvu askusticky pohltivých panelů vestavěných skříní tvoří prořezávaná dýhovaná deska, jež kromě funkčního využití doplňuje interiér o výrazný estetický element. Povrch dýhy společně s dřevěnými parketami vytváři měkký a přívětivý protipól hrubé textuře odhaleného betonu a betonové stěrky.

Z barevné palety bytu se záměrně vymaňuje koupelna provedená v odstínech modré a žluté. Místnost očisty a relaxace působí hravým, až dětským dojmem a tvoří protipól klidným a vyváženým tónům zbytku bytu.

 

Collarch Interior Apartment Reconstruction
ložnice a vestavný úložný prostor; Foto: Alexandra Timpau
Collarch Interior Apartment Reconstruction
Ložnice rodičů s průchozí šatnou; Foto: Alexandra Timpau

 

Collarch Interior Apartment Reconstruction
krb; Foto: Collarch
Collarch Interior Apartment Reconstruction
Materialita; detail posuvných dveří; Foto: Collarch

 

Collarch Bathroom
koupelna; Foto: Alexandra Timpau