Rozhledna pro Al Wathba Wetland Reserve

Observation Tower for Al Wathba Wetland Reserve
Rozhledna - vybraná perspektiva

Rozhledna pro Al Wathba Wetland Reserve

 

Místo: Abu Dhabi, UAE
Typ: studie, soutěž
Výška: 10m 
Klient: soukromý
Tým: COLLARCH – Shota Tsikoliya, Ondřej Janků, Kasimir Suter Winter 

 

Betonová fata morgána v krajině jezera a pouště. Elegantní schody směřující k obloze. Silueta obřího plameňáka stojícího nad pískem a vodou. Projekt rezervace Al Wathba Wetland Reserve navrhuje ikonickou rozhlednu, která přiblíží návštěvníky k přírodě.

Rozhledna je orientována podél východozápadní osy, poskytuje výhled na dvě sousedící oblasti jezera Al Wathba a zároveň představuje ikonický orientační bod viditelný z přístupové cesty. Návrh pracuje s typologií dvouramenného schodiště, realizovaného jako štíhlá asymetrická balancující betonová konstrukce bez podzemního základu.

První širší rameno končí vyhlídkovou plošinou, a je zastíněné perforovanou betonovou skořepinou. Nerovnoměrně perforovaný povrch skořepiny funguje jako kamufláž pro návštěvníky a fotografy skryté za ní. Platforma poskytuje dostatek prostoru pro větší skupiny návštěvníků, je bezbariérová a nabízí ohromující panoramatický výhled na západ slunce. Druhé užší rameno a vyšší platforma na jeho konci jsou dimenzovány pro osobnější a extrémnější, tête-à-tête kontakt se sluncem, oblohou a přírodou. Malá horní plošina se skleněným zábradlím mizí na pozadí majestátní krajiny a návštěvník-pozorovatel zde zakusí na vlastní kůži každý nejjemnější vánek, každý sluneční paprsek. Jeho mysl splyne s přírodou.

 

Observation Tower
Rozhledna - situace

 

Observation Tower

Observation Tower
rozhledna - vybraná perspektiva

 

Observation Tower
Rozhledna - pohled z interiéru