Rekonstrukce bytu v Kobylisích

Prostor jídelny - vizualizace COLLARCH
Prostor jídelny - vizualizace COLLARCH

 

Rekonstrukce bytu v Kobylisích

 

Místo: Praha, Česká republika
Typ: studie interiéru
Velikost: podlahová plocha bytu (GIFA): 86 m2
Klient: soukromá osoba
Tým: COLLARCH, Martin Ptáčník, Shota Tsikoliya, Kasimir Suter Winter 

 

 

Byt se nachází ve východním křídle šesti podlažního panelového domu ze 70. let, v klidné vilové čtvrti Prahy 8.

Projekt transformuje přežitou tuhou uniformitu bytového prefabrikovaného bloku do současného otevřeného a flexibilního prostoru, s minimálními rozdíly mezi denními a nočními místnostmi a obytnými a servisními zónami.

 

 

Jedinečná pozice bytu na konci budovy přivádí přirozené denní světlo do všech obytných místností. Vnitřní uspořádání funkcí bytu odráží specifické požadavky klienta mít prostor pro opravu a skladování jízdních kol. Zároveň nabízí množství integrovaných skladovacích ploch a umožňuje tak zbytku bytu zůstat volný a vzdušný.

 

Před rekostrukcí
Před rekostrukcí
Po rekonstrukci
Po rekonstrukci : 

1 - vstupní hala 8,3M2, 2 - kuchyně 6,1M2, 3 - OBÝVACÍ POKOJ a jídelna 20,6M2, 4 - ložnice 17,1M2, 5 - šatna 2,3M2, 6 - koupelna 3,2M2, 7 - WC  1,0M2, 8 - Dětský pokoj 8,7M2, 9 - Balkón 3,5m2, 10 - Balkón 6,9m2

 

Obytný prostor je definován elegantní vestavěnou skříní a závěsem mezi jídelnou a vstupní halou. Tento centrální prvek definuje přilehlé místnosti a integruje v sobě nesčetné množství funkcí. Směrem ke kuchyni je v něm umístěna trouba a kuchyňské skříňky. Směrem do obývacího pokoje slouží jako uzavřený skladovací prostor a police na knihy a směrem ke vstupní hale funguje jako opravna kol s velkými otvíravými dveřmi, odhalujícími stojan na kola a pracovní stůl. Tento nenáročný stavební zásah umožňuje volný průchod bytem a zároveň poskytuje dostatečné prostorové oddělení pro každou z funkcí: opravnu kol a vstup, jídelnu, bydlení a kuchyni.

Dvě ložnice a koupelna tvoří druhou polovinu bytu. Ložnice jsou orientovány směrem na společný balkon s přístupem pouze z ložnice rodičů. Koupelna je doplněna velkou průsvitnou skleněnou tabulí, filtrující přirozené denní světlo přicházející z šatny rodičů.

Dětský pokoj obsahuje jednu vestavnou skříň postavenou tak, aby se tvářila jako součást zadní stěny pokoje. Vestavěná skříň v ložnici rodičů s integrovaným sklopným lůžkem je navržena po celé délce boční stěny pokoje.

Tato rekonstrukce si klade za cíl integrovat množství obslužných funkcí do velmi omezeného prostoru z důvodu maximalizace objemu obytných místností a tím přidat hodnotu jinak banálnímu panelovému bytu.

Revitalizace a přepracování takovýchto a podobných panelových bytů v podobném duchu je vždy velkou výzvou, ale také jedinečnou příležitostí, které je třeba se nebát a využít.

 

 

Kuchyně
pohled do kuchyně - vizualizace COLLARCH
Koupelna
Koupelna - vizualizace COLLARCH